Uyku Döngüsü

Uyku

Bir uyku döngüsü 4 aşamadan oluşur ve yaklaşık olarak 90 ila 120 dakika kadar sürer. Bazı kitaplar, uykunun 5 aşamadan oluştuğunu da iddia eder. Bu kitaplar, uykuya daldığınız ilk 5-10 dakikayı da aşama olarak kaâle alırlar. Biz ise, diğer dört aşama sürekli bir tekrar döngüsü içerisindeyken, ilk aşama sadece bir defa yaşandığından dolayı, bunu bir aşama olarak görmeyiz. Bu nedenden dolayı, uyku döngüsü hakkında bilgi verirken, bazı kitapların yer verdiği o aşamaya yer vermeyeceğiz.

Gördüğünüz rüyalar, uykunun herhangi 4 aşamasında gerçekleşebilir, ancak çoğu zaman uykunun son aşaması olarak adlanlandırılan REM evresinde görülür. Uyku döngüsü averaj olarak her gece 4 veya 5 defa tekrarlanır, en çok tekrarlama sayısı ise 7 olabilir. Bu yüzden, bir gecede farklı farklı rüyalar görebilirsiniz. Ancak, çoğu insan sadece uyanma saatine yakın olan rüyaları hatırlar. Bu hatırlamadığı rüyaların gerçekleşmediği veya görülmediği anlamına gelmez. Bazı insanlar rüya görmediklerini söylerler, fakat gerçekte ise, gördükleri rüyaları hatırlamazlar.

Uyku Evreleri

Uyku döngüsündeki aşamalar beyin aktivitelerindeki bazı değişimlere göre sınıflandırılır.

Uykudöngüsü

1.Aşama: Burada, hafif uyku hâline girersiniz. Bu aşama hızlı olmayan göz hareketleri (NREM) diye adlandırılır, ve kas gevşemesi, düşük vücut sıcaklığı ve yavaş kalp atışları ile karakterize edilir. Vücut kendini derin bir uykuya girebilmek için hazırlar.

2.Aşama: NREM evresinde olduğu gibi, bu aşamada da vücut ısısı biraz daha düşer ve kaslar biraz daha gevşer. Vücudunuzun bağışıklık sistemi kendini onarlamaya, rahatlatmaya başlar. Bu aşamada artık tamamiyle uyuyor hâldesinizdir.

3.Aşama: Hâlen NREM evresinde geçen bu aşamada, daha derin bir şekilde uyursunuz. Metabolik hızınız oldukça yavaştır.

4.Aşama: Bu aşamada, gözleriniz sanki bir şeyler izliyormuş gibi göz kapaklarınızın altından hareket eder. REM veya Delta evresi olarakta adlandırılan bu aşama, uyku başlangıcınızdan yaklaşık olarak 90 ila 100 dakika sonra gerçekleşir.  Kan basıncınız artar, kalp atışınız hızlanır, solunumunuz düzensizleşir ve beyin aktiviteleriniz de artış olur. İstemsiz kaslarınız hareketsiz kalabilir. Rüyaların çoğu bu aşamada görülür ve insanlar genellikle bu evrede gördükleri rüyaları hatırlarlar, çünkü bu evrede zihniniz çok daha canlıdır.

Bu evreler, bütün bir gece boyunca tekrarlanır. Bu döngü tekrarlandıkça, 1. ve 3. aşamada çok daha az zaman harcar ve 4.aşamada gerçekleşen rüyalardan daha fazla görürsünüz. Diğer bir deyişle, uyku döngüsüne girdikçe rüya görebilmek için 4.aşamaya çok daha çabuk bir şekilde geçebilirsiniz.