Rüyaların Önemi

Önemi

Uyumak için mi rüya görürsünüz, yoksa rüya görmek için mi uyursunuz? Bu soru kafa karıştırıcı olmasına rağmen, bilim adamları rüyaların bir amacı ve önemi olduğu konusunda hem fikirlerdir.

Araştırmalar gösteriyor ki, rüya fazına veya REM evresine girmekte güçlük çeken insanlar; çok daha sinirli bir yapıya sahip oluyor. Bir rüya araştırmasında, gönüllüler rüya fazına girmeden hemen önce uyandırılıyor ve ardından da tekrardan uyumalarına izin veriliyor. Sonra, tekrar tam REM evresine girerlerken uyandırılıyorlar ve yine uyumalarına izin veriyorlar. Bu döngü bütün gece boyunca devam ediyor. Bu insanların aslında normalde uyudukları kadar uyumaları sağlanıyor. Fakat, bir sonraki gün, bu gönüllülerin gün içinde daha depresif, daha şaşkın ve çok daha çabuk sinirlenen bireylere dönüştükleri farkediliyor. Günlük yaşantılarında bir takım bozulmalar meydana geliyor. Bazısı normalde yediğinden çok daha fazla yemek yemeye başlıyor. Bu araştırma birkaç gece boyunca devam ediyor ve olaylar daha da ilginçleşiyor. Anlaşılıyor ki, REM evresi yoksunluğundan dolayı insanlar konsantre olmakta güçlük çekiyor, birtakım hafıza kayıpları yaşıyor ve olaylara karşı çok daha duyarlı oluyor.

Bu araştırma, rüyaların önemini ve kişinin sağlıklı yaşantısındaki rolünü göstermektedir. Bazı bilim adamları rüyaların stresle mücade konusunda da yardımcı olduğuna inanmaktadırlar. Rüya görmek bir ihtiyaçtır ve vücudun ve beynin kendini yenilemesi konusunda çok önemli bir yere sahiptir.