Rüyaların Mekaniği

Mekanik

Uyku hâlindeyken, insan vücudunda bir takım değişiklikler meydana gelir. Adrenalin artar, kan basıncınız yükselir ve kalbiniz daha hızlı çarpmaya başlar. Bu hiperaktivite göz önüne alındığında, zayıf bir kalbe sahip olan insanların uykusunda vefat etmesine şaşırılmamalıdır çünkü onların kalpleri; vücutlarında yaşanan bu düzensiz değişikliklere dayanması pek mümkün olmayabilir.

Rüya görme eylemi daha önce de bahsettiğimiz gibi REM evresinde gerçekleşir. REM evresi, 4.aşamada gerçekleşen ve uykunuzun %15 ila 20’sini oluşturan bir evredir. Uykuya daldığınız andan itibaren, 30 ila 90 dakika içerisinde rüya görmeye başlarsınız. Bu sırada, 4 aşamadan oluşan rüya döngüsüne girer ve REM evresi dediğimiz evreyi bir gecede 4 ila 7 arasında yaşarsınız. REM sırasında, kan basıncınız ve kalp atışınızda dalgalanmalar olur, ve buna bağlı olarak artışlar gerçekleşir. Vücudunuz çok yoğun bir işlemden geçiyor gibi gözükse de, aslında tam tersidir. Bu evrede, vücudunuz tamamen hareketsiz ve kaslarınız rahat bir haldedir.

REM uykusunda, zihniniz uyanık hâlinizde olduğu kadar aktiftir. Fakat, kimyasal açıdan bakarsak bu durumun farklı olduğunu söyleyebiliriz. REM evresi, kolinerjik nöronların uyarılma seviyesi ile kontrol edilir. Noradrenalin ve seratonin uyurken beyinde aktif değillerdir. Bu kimyasallar; beyne görevlerini yürütebilmesi, sorunları çözmesi ve bir şeyleri hatırlaması konusunda yardımcı olur. Bu kimyasallardan dolayı, rüyalarımızı hatırlamakta çoğu zaman zorluk çekeriz.