Rüyalar ile İlgili Gerçekler

Gerçek

1-) Hayatınızın üçte birini uyuyayarak harcarsınız.

2-) Ortalama bir insan ömrünü baz alırsak, hayatınızın yaklaşık olarak 6 senesini rüya görerek geçirirsiniz. Bu da hayatınızın 2,100 günden fazlasını rüyalar aleminde geçirdiğinizi gösterir.

3-) İnsanlık var olduğundan beri rüyalar da vardır. Roma Çağı’na geri dönecek olursak; rüyalar yorumlanmak ve analiz edilmek üzere Senato’ya sunulurdu.

4-) Herkes rüya görür! Rüyaları hatırlamamanız, rüya görmediğiniz anlamına gelmez. Aslında, bir gece boyunca birden fazla kez rüya görürsünüz.

5-) Rüyalar insan sağlığı için önemlidir. Protein eksikliği veya kişisel bozukluklardan dolayı rüya göremeyebilirsiniz.

6-) Ortalama olarak, her gece 1 ila 2 saat aralığında rüya görürsünüz. Ek olarak, 4 ila 7 arasında değişen farklı farklı rüyalar görebilirsiniz.

7-) Kör insanlar da rüya görür. Gördükleri görüntüler, doğuştan veya sonradan kör olup, olmamalarıyla ilgilidir fakat, rüyada gördükleri nesneler rüyalarını inşa eden tek unsur değildir. Duyma, dokunma ve koklama algıları kör insanlarda daha gelişmiştir, bu yüzden rüyaları da gelişmiş duyuları üzerine kuruludur.

8-) Rüya bittikten 5 dakika sonra gördüğünüz rüyanın yarısını unutursunuz. 10 dakika sonra ise çoktan %90’ı aklınızdan uçmuş olur.

9-) Rüya kelimesinin kökü Ortaçağ İngilizcesi’nden gelir, “keyif” ve “müzik”ten türetilmiştir.

10-) Erkekler genelde erkeksi rüyalar görürken, kadınlar için bu durum eşittir, hem kadınsı hem de erkeksi rüyalar görürler.

11-) Araştırmalar gösteriyor ki, rüya görürken beyniniz uyanıkken olduğundan daha aktiftir.

12-) REM uykusundan hemen sonra uyanan insanlar, rüyalarını daha canlı ve net bir şekilde hatırlarlar.

13-) Fizyologlar, yaptıkları araştırmalarda; görülen rüyanın konusu ne olursa olsun REM evresinde erkeklerin ereksiyon olduklarını, kadınların ise vajinalarındaki kan akışının arttığını saptamışlardır.

14-) Sigarayı bırakma sürecinde olan insanlar, daha uzun ve yoğun rüya görme eğilimindedirler.

15-) Yeni yürümeye başlayan çocuklar kendileri hakkında rüyalar görmezler. Yaşları 3 veya 4’e basana kadar, rüyaları kendileriyle ilgili olmaz.

16-) Eğer horluyorsanız, rüya göremezsiniz.

17-) Kabuslar genelde çocukluk döneminde yaygındır, özellikle 3 yaşında başlar yaklaşık olarak 7-8 yaşına kadar devam eder.

18-) Amerika’da yapılan bir ankette, insanların %67’si rüyalarını tekrar gördüklerini söylemişlerdir. Bu oran kadınlarda erkeklere nazaran daha sıktır.

19-) Yetişkinlerin yaklaşık %3’ü uyku apsesi rahatsızlığından muzdariptir. Bu tedavi edilebilen hastalık, yorgunluk ve efektif çalışamamaya neden olmaktadır.

20-) Araştırmalara göre, rüyalarınızın ana mekanını eviniz oluşturur.

21-) REM evresinde, erkeklerin herhangi bir cinsel içerikli rüya görmese bile erekte olması oldukça normaldir.

22-) Kabusun orjinal kelime anlamı, insanları rüyalarında rahatsız eden bir kadın ruhundan gelmektedir.

23-) Rüyalarda, negatif duygular pozitif duygulara kıyasla iki kat daha sık yaşanma eğilimindedir. Korku ve endişe rüyalarda en sık rastlanan duygulardır, onları öfke ve üzüntü takip eder.