Rüya Kontrolü (Lucid Dream)

Kontrol

       Rüya kontrolü (Lucid Dream), size rüyalarınızı kontrol etme ve onları istediğiniz yöne çevirme becerisi verir. Lucid evresinde, tehditlere karşı gelme konusunda daha istekli olursunuz, bu yüzdendir ki bu evrede insanlar kendilerine daha fazla güvenir. Bu evreye başarıyla ulaşırsanız, kendinizi bir spor müsakabasında, bir konuşmanın ortasında, fantazilerinizin içerisinde veya gerçek hayatınızda yaşadığınız sorunları çözerken bulabilirsiniz. Aslında, bazı sporcular daha iyi servis atabilmek, topa daha iyi vurabilmek veya daha iyi pozisyon alabilmek için lucid dream metodunu kullanmaktadır. Günlük işlerinizin birçoğunu lucid dream evresi sayesinde prova edebilirsiniz, patronunuzdan zam isteme, ilk buluşma için hazırlık gibi. Lucid dream, bir olay gerçekleşmeden önce size kafanızda bu olayı görselleştirmek ve provasını yapma konusunda yardımcı olabilir. Korkularınızla ve endişelerinizle önceden yüzleşmenizi sağlar. Lucid dreamle yapabilecekleriniz sizin hayal gücünüz kadar geniştir.

       Beyniniz rüyada gördüklerini, aynı gerçek hayatta yaşıyormuşcasına tepki verir, bu yüzden lucid evresinde öğrendikleriniz veya pratik yaptığınız şeyler sizi uyanık halinizde vereceğiniz tepkilere önceden hazırlar. Yetişkinlerin neredeyse yarısı hayatlarında en az bir kez lucid dream evresini yaşamışlardır. Birçoğu denemeden bu evreye geçtiklerini söylemiştir. Genellikle uçmakla ilgili olan rüyalar lucid dream ile ilişkilendirilmişlerdir. Pratikle beraber, lucid dream rahatlıkla öğrenilebilir.

Lucid Dream Evresine Ulaşabilmek İçin Yapılması Gereken Adımlar

1. Birincisi ve en önemlisi, gördüğünüz rüyaları hatırlamalı ve bunu bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Bunu yaparak; rüyalarınızın tarzına, havasına ve kalitesine kendinizi alıştırırsınız. Ve en sonunda, rüya hâlindeyken rüyada olduğunuzun farkına varabilirsiniz.

2. Uyanıkken, gün boyunca sıradışı herhangi bir şey olduğunda kendinize “Bu bir rüya mı?” diye sorun. Buradaki numara “Tabii ki rüya değil.” cevabını hemen vermemektir. Amaç, uyanık olup olmadığınızı kontrol etmektir, örnek verecek olursak; saatinize bakın, hemen ardından tekrar bakın. Eğer uyku hâlinde olsaydınız, saatinize 2. kez baktığınızda çok farklı bir zamanı görürdünüz. Veya, eğer bir şeyi okuyorsanız, uzağa bakın ardından okumaya devam edin. Uyku fazında bu işlemi gerçekleştirirseniz, tamamiyle farklı bir şeyi göreceksiniz. Bu soruyu gün boyunca kendinize sorarsanız, artık doğal bir hâl alacaktır. Ve sonunda, bu soruyu rüyanızda da kendinize sormaya başlayacaksınız. Uyanık veya uyku fazında olduğunuzu kontrol etmeye başladığınızda, doğru yolda olduğunuzu anlayacaksınız.

3. Lucid dream evresine girebilmek için sayma yönteminden yararlanın. Uykuya dalmak için uzandığınızda, saymaya başlayın. Bir, rüya görüyorum. İki, rüya görüyorum. Üç, rüya görüyorum. Bir noktada, mesela 51, rüya görüyorum ve o zaman gerçekten de rüya görmeye başlayacaksınız.

4. Rüya sinyallerinizi tanımlayın. Objeler, görüntüler ve olaylar size ipucu veya işaretler göndererek, rüyada olduğunuzu öğrenmenize yardımcı olur. Her şey bir rüya sinyali olabilir. Mesela, rüyalarınızda sürekli beliren bir görüntüyü seçebilirsiniz. Sürekli gözüken bir görüntüyü/nesneyi seçerseniz, gelecekteki rüyalarınıza da etkisi olacaktır. Örnek verecek olursak, uyumak için hazır olduğunuzda, kendinize “elma gördüğümde – veya artık hangi nesneyi/görüntüyü seçtiyseniz – , rüya gördüğümü anlayacağım.” deyin. Bu sayede, elma gelecek rüyalarınızda da karşınıza daha sık çıkacaktır.

5. Rüyada olduğunuzu anlayabilmek için işaretler kullanın. Rüyanızda, gerçekleşmesi imkansız bir olay yaşansa dahi, görmezden gelmeyin aksine onu normal bir şeymiş gibi yaşayın. Bu garip olaylar rüyalarınızın göstergesi olsun. Genelde birçok insan işaret olarak uçmayı veya gerçek hayatta ölmüş biriyle yürümeyi kullanır.

6. Son olarak, kendinize lucid dream konusunda teşvik edin ama zorlamayın, çabalarınız ters bir etki yaratabilir. Yukarıda birbirleriyle bağlantılı olan teknikleri kullanabilirsiniz. Kendinize bu gece lucid dream evresine geçeceğim deyin. Rahat ve sabırlı olmak bu işin püf noktasıdır.

       Kendinizi lucid dream konusunda geliştirdikçe, rüyalarınızın yazarı siz olabilirsiniz.