Rüya Hatırlama İpuçları

Hatırlama

Rüyaları hatırlamak sizin açınızdan biraz çaba gerektirir. Fakat, rüyalarınızın size sundukları bu çabaya gerçekten değer. İşte rüyalarınızı hatırlamak için size yardımcı olabilecek birkaç ipucu:

1-) Yatağa gitmeden önce, zihninizi açık tutmaya çalışın. Aklınızda çok fazla düşüncenin olması; sabahları rüyalarınızı hatırlamanızı engelleyebilir. Kendinize “Sabah kalktığımda, gördüğüm rüyaları hatırlayacağım.” deyin. Bu rüyalarınızı hatırlamanın etkin ve kanıtlanmış bir yoludur. Kendinizi şartlandırarak veya motive ederek, gördüğünüz rüyaları daha iyi bir şekilde hatırlayabilirsiniz.

2-) Düzenli uyuma ve uyanma saatiniz olsun. Bunu bir rutine bağlayın.

3-) Alkol tüketiminden uzak durun, yatmadan önce ilaç almak veya yatma saatine yakın yağlı yiyecekler yemek rüyalarınızı hatırlamanızı engeller.

4-) Yatağınızın hemen yanında bir kalem/defter veya sesinizi kaydedebileceğiniz bir elektronik cihaz olsun, bu sayede uyandığınız gibi hatırladıklarınızı kayıt altına alabilirsiniz. Bunu yaptıkça; her geçen gün daha da fazla şey hatırladığınızı farkedeceksiniz.

5-) Hemen yataktan kalkmayın. Yataktan kalkmadan, bir süre gözlerinizi kapalı tutun ve mümkün olduğunca yavaş bir biçimde kalkın. Rüyada hissettiklerinizi hatırlamaya ve hayal etmeye çalışın. Rüyanızda sinirli miydiniz, korkmuş muydunuz yoksa mutlu muydunuz, bu soruları kendinize sorun.

6-) Rüyanızda aklınızda kalan önemli/önemsiz her şeyi yazın. İçeriğiyle ilgili bir yargıya varmayın veya yazdığınız şeylerin mantıklı olması için ekstra çaba sarfetmeyin. Önemli olan rüyanızdaki her detayı yazıp, daha sonra değerlendirebilmek. Bunu ilk olarak yapacağınız bir alışkanlık hâline getirin.

7-) Rüyalarınızı paylaşmayı ve başkalarıyla onlar hakkında konuşmayı öğrenin. Arkadaşlarınızla rüyalarınız hakkında konuşmak veya forumlarda, chat alanlarında rüyalarınızı tartışmakta; rüyalarınızı hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

8-) Bazen resim çizmekte, rüyalarınızı hatırlatabilir size. Bir resim binlerce kelimeye bedeldir, bunu unutmayın. Ressam olmasanız bile, çizeceğiniz basit bir resim; rüyalarınızın detaylarını hatırlamanıza yardımcı olabilir.

9-) Cesaretinizi kaybetmeyin! İlk seferde, rüyalarınızın sadece bir kısmını hatırlayabilirsiniz. Fakat, daha fazla pratik ve çalışmayla, rüyalarınızı hatırlamak sizin için daha da kolaylaşacak. Zamanla rüyalarınızın çok daha büyük parçalarını hatırlamaya başlayacaksınız. Ve sonunda, artık rüyalarınızı hatırlamak için ekstra çaba sarfetmeyeceksiniz, çünkü kendiliğinden aklınıza gelecekler.