Rüya Günlüğü

Seyir Defteri

1-) Sadece rüyalarınızı yazabileceğiniz bir defter alın. Kapağı güzel bir defter alırsanız bu sizi kullanmanız konusunda da teşvik edebilir. Her neyse, düz spiral bir defter veya boş kağıtlar da sizin için yeterli olacaktır. Onları yatağınız başucunda kolayca erişebileceğiniz bir yerde tutmanız lazım. Rüyanızın ayrıntıları uyandıktan hemen sonra aklınızdan uçmaya başlar bu yüzden, hemen yazabilmeniz sizin açınızdan önemlidir.

2-) Rüyalarınızı yazarken düzenli olun ve tarihlerini de yazmayı unutmayın.

3-) Rüyanızı “Şimdiki Zaman” kipiyle yazın, sanki gözünüzün önünde olaylar gerçekleşiyormuş gibi hayal edin. Bu durum gördüğünüz rüyanın içine tekrardan sizi koyarak; gördüklerinizi hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

4-) Aklınıza gelebilecek her türlü detayı yazın. Yerler, renkler, sesler, nesneler, karakterler ve hatta hissetiğiniz duyguların hepsi rüyanızın önemli bir parçasıdır. Ayrıca, kendinize aşağıdaki soruları da sorabilirsiniz?

  • Rüyamdaki önemli görüntüler ve semboller neydi?
  • Rüyam nerede gerçekleşti? Nasıl bir görüntüsü vardı? Orada ruh halim nasıldı?
  • Rüyamda başka kimler vardı?
  • Gördüğüm bu rüya bana neler hissettirdi? Uyandıktan hemen sonra ruh hâlim nasıldı?
  • Gördüğüm bu rüyanın, gerçek hayatımda yaşadıklarımla bir ilişkisi var mı?

5-) Gördüğünüz rüyaları yazarken dilbilgisi, imlâ veya noktalama işaretleri önemli değildir. Sadece gördükleriniz; aklınızdan silinmeden, hatırladığınız her şeyi – gereksiz bile olsa – bir yere yazın. Yazmaya başladığınızda, daha çok şeyin aklınıza geldiğini farkedeceksiniz.

6-) Bazı şeyleri yazarak ifade etmenin zor olduğuna inanıyorsanız, çizim yaparak kendinizi ifade etmeye çalışın. Renkli kalemler, gördüklerinizi tasvir etmenize yardımcı olabilir.

7-) Rüyalarınızı yazdıktan sonra, gerçek hayatınızla ilgili endişeleriniz ve sorunlarınız hakkında küçük notlar tutun. Yazdıklarınız arttıkça, siz de rüyalarınızın; gerçek hayattınız ile olan bağlantılarını farkedeceksiniz.

8-) Son olarak yazdıklarınıza birer başlık atın ve gördüğünüz kelimelerin, sembollerin, karakterlerin altını çizerek, onları vurgulayın. Bu sayede ileride kendi rüyalarınız hakkında da fikir yürütebileceksiniz.