Ölüm Görmek

Ölüm

“Dün gece rüyamda öldüm”

Eğer kendinizi veya bir sevdiğinizin öldüğünü görüyorsanız, o rüyalar sizin için sarsıcı ve korkutucu olabilir. Fakat, panik olmayı gerektirecek herhangi bir durum yoktur. Ölüm rüyalarını en iyi şekilde anlayabilmek için; hayatınızda neler olup, bittiğini sorgulamanız gerekmektedir.

Ölüm yeni bir başlangıç demektir

Rüyanızda kendi ölümünüzü görmeniz; hayatınızdaki içsel değişiklikleri, dönüşümleri ve pozitif gelişimleri sembolize eder. Bir geçiş evresindesinizdir ve maneviyat hisleriniz daha da güçlenecektir. Hayatınızı değiştirecek büyük değişiklikler yakınızdadır ve geçmişinizi unutacak bir periyoda giriyorsunuzdur. Eğer evleniyor veya boşanıyorsanız, yeni bir pozisyona atandıysanız veya yeni bir ülkeye gidecekseniz; kendi ölümünüzü rüyanızda görebilirsiniz. Eğer rüyanızda ölü numarası yapıyorsanız, hayatınızdaki kontrolleri elinize almak ve yeni başlangıç yapmak istiyorsunuzdur.

Eski sevgilinizin öldüğünü görüyorsanız, bilinç altınız bu ilişkinin artık tamamiyle bittiğini ve yolunuza devam etmeniz gerektiğini söylüyordur. Aile bireylerinden birinin ölümünü görmekte; hayatınızda ciddi değişiklikler olacağını simgeler.

Ölüm hayatınızın bir parçasının yok oluşu anlamı da taşımaktadır

Mecazi olarak açıklamak gerekirse; ölüm rüyaları, kötü alışkanlıklarınızın, zararlı davranışlarınızın, eski kimliğinizin bitişinin de habercisi olabilir. Bu yüzden, ölüm rüyaları her zaman fiziksel olarak ölüm şeklinde yorumlanmamalıdır, bir şeyin veya bir şeylerin sonu anlamı da çıkarılabilir. Bu tür rüyalarda, genelde ölüm başka bir kişinin başına gelmiştir. Eğer rüyanızda birinin öldüğü görüyorsanız, ölen kişinin bir özelliğini gerçek hayatınızda bastırmak istiyorsunuzdur.

Birinin ölümünü görüyorsanız; ya o insan artık sizin için bir şey ifade etmiyordur ya da ikili ilişkinizde köklü değişiklikler yaşanacaktır. Eğer bir yabancının ölümünü görüyorsanız, çevrenizde yaşanan değişikliklere kayıtsız kalıyorsunuzdur. Eğer bir çocuğun ölümünü görüyorsanız, daha olgun hareket etmeye ve daha ciddi bir birey olmaya ihtiyacınız vardır. Bir çocuğun ölümü ayrıca içinizde ki çocuğun da son bulduğu şeklinde yorumlanabilir.

Ölüm bir uyandırma çağırısı olabilir

Ölümün korkutucu olan doğasından dolayı, ölümün kendisi de bir uyanış çağrısı olabilir. Aklınız, hayatınızda bazı şeyleri değiştirmeniz için dikkatinizi çekmeye çalışır. Rüyanızda neler hissettiğinizi hatırlamaya ve uyanık hâlinizde hangi durumlarda aynı hissi yaşayabileceğinizi bulmaya çalışın.

Kendi ölümünüzü görmeniz sağlığınız açısından da bir uyarı olabilir. Belki doktor ziyaretini sürekli erteliyorsunuzdur veya belki de sağlıksız yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerekiyordur. Bu sebeplerden dolayı rüyalarınızda kendi ölümünüzü görebilirsiniz.

Ölüm bir kaçıstır

Kendi ölümünüzü görmeniz, günlük yaşamınızdan uzaklaşmak istemenizden dolayı da kaynaklanabilir. Örnek vermek gerekirse stresten, sorumluluklarınızdan belki de size acı veren bir ilişkiden kaçmak istiyorsunuzdur.

Ölümün bilinçaltına işlemesi

Ölüm rüyaları görmenizin bir başka sebebi de ölümün bilinçaltınıza yerleşmesinden kaynaklanmaktadır. Ölüm hakkında endişeli olmak doğaldır. “Ne zaman olacak? Nasıl olacak? Acı verecek mi?” gibi sorular sorulabilir. Bazen doğru bir şekilde ölümü düşünmek zordur çünkü ölüm bir tabudur ve onu düşünmek çoğu zaman insanın canını sıkar. Sonuç olarak, bu düşünceler bilinçaltınıza yerleşir. Eğer hayatınızda birisi ölümcül bir hastalıkla mücadele ediyorsa, ölümün sürekli aklınızda olması ve onu daha fazla düşünmeniz şaşırtıcı değildir.

Ölüm fedakarlık demektir

Bazı rüyalarda ölüm fedakarlığın sembolüdür. Bu da, başkalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarınızın önüne koymanızdan kaynaklanmaktadır.

Ölüm eksiklik anlamına da gelmektedir

Sevdiğiniz kişinin ölümünü görmek, eksiklikleri de işaret etmektedir. Kendinize bu kişinin neden özel olduğunu ve onu neden sevdiğinizi sorun. Bu ilişkinizdeki eksiklikleri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Ölüm kızgınlık anlamına gelir

Birinin ölümünü görmenizin sebebi derinlerde o kişiye duyduğunuz kızgınlıkta olabilir.

Daha önce ölmüş birinin ölümünü görmek

Rüyanızda ölmüş birini görmeniz veya konuşmanız, yanlış insanlardan etkilendiğinizin veya takıldığınız insanların yanlış kişiler olduğunun bir işaretidir. Bu rüyalar ayrıca ölen kişiye olan hislerinizin bir çözüm yolu da olabilir.

Eğer çok önceden ölmüş birini rüyanızda görürseniz, hayatınızdaki durumun veya ilişkinin ona benzeyeceği sonucunu çıkarabilirsiniz. Rüyanız, o ilişkiyi nasıl bitireceğinizi resmetmektedir.

Yeni ölmüş birini rüyanızda görmeniz, bu ölümün hâlâ aklınızda olduğunu göstermektedir. Hâlâ ölen kişinin gidişini kabullenmeye çalışıyorsunuzdur. Eğer rüyada ölen kişi sizi bir yere götürmek istiyorsa, onun ölümünü anlamaya çalışıyorsunuzdur.

Rüyanızda ölen annenizi, babanızı görmeniz ve konuşmanız, onları kaybetme korkunuzdan veya kayıplarıyla başa çıkma yolunuzdan kaynaklanmaktadır. Onlara son defa veda edebilmek için rüyalarınızı kullanmaktasınızdır.

Rüyada ölen kardeş, akraba veya yaşayan bir arkadaş görmeniz, onları özlemenizden ve onlarla yaşadığınız deneyimleri yeniden yaşamak istemenizden kaynaklanmaktadır.

Rüyalarınızda ölen çocuğunuzu görmenizin nedeni, rüyalarda çocuğunuzu canlı bir şekilde görmenizden dolayıdır. Ebeveynler için çocuğunun ölümü kabullenmek son derece zordur. Bu tür rüyalar, çocuğunuzun bu kadar erken vefat etmesini kabullenmemenizden kaynaklanmaktadır.

Unutulmamalıdır ki; bir kişi ölmüş bile olsa, bu ilişkinizin onunla beraber öldüğü anlamını taşımamaktadır çünkü ilişkiler farklıdır. Rüyalar bu bağlantıyı sağlamak için size yol gösterebilir.

Sonuç Olarak

Ölüm rüyaları direkt olarak ölümü ifade edecek şekilde yorumlanmamalıdır. Rüyalarınızdaki ölümlere; hayatınızdaki değişikliklerin veya bitişlerin bir sembolü olarak bakmayı unutmayın.