Kendi Rüyalarınızı Yorumlayın

Yorumlama

Şimdi, kağıda yazdığınız rüyaları yorumlama vakti!

1-) Rüyanızdaki karakterleri tanımlayın. Bu insanların kim olduğunu ve onların sizin için ne ifade ettiğini kendinize sorun. Çoğu zaman, rüyanızdaki insanlar sizin davranışlarınızı temsil eder. Örnek verecek olursak: Rüyanızda annenizi görmeniz, annelik özelliklerinizi işaret edebilir. Ayrıca, annenizde gördüğünüz özellikleri; kendinizde de gördüğünüz anlamına da gelebilir.

2-) Kendinize bu rüyayı neden şimdi gördüğünüzü sorun. Gerçek hayatınızla ilgili bağlantılar kurmaya ve neden bu rüyayı gördüğünüze dair ipuçları yakalamaya çalışın.

3-) Rüyalarınızda gördüklerinizi anlamlandırmaya çalışın. Bilinçaltınız mizah, metafor veya argo kullanımıyla size bir şeyleri ifade etmeyi çok sever. Mesela, rüyanızda bir uçak görüyorsanız, bunun anlamı sadelik, yalınlık isteğiniz olabilir. Veya rüyanızda bir yemek rezarvasyonu yapıyorsanız, bu da bir konuda tereddüt yaşadığınız anlamına gelebilir. Başka bir örnek verecek olursak; yolda yürürken birini geçtiğinizi görüyorsanız, bu da sınavı atlatma stresi yaşadığınız anlamını taşıyabilir. Rüyalarınızla ilgili bu şekilde çıkarımlar yapmaya çalışın.

4-) Rüyayı görürken nasıl bir ruh hâlindeydiniz? Gördüğünüz bu rüyanın sizin için önemi ve anlamı neydi? Bu soruları kendinize yöneltin.

5-) Rüyanızı tekrardan yaşamaya ve gördüğünüz karakterleri ve nesneleri farklılaştırmaya çalışın. Bu karakterler ve nesnelerle diyalog kurup, bunun size neler  hissettirdiğini sorgulayın.

6-) Sizin için bir anlamı olduğuna inandığınız kelimelerin/sembollerin altını çizerek veya daire içine alarak vurgulayın. Bunları ruyasozluk.org‘un tabirleriyle karşılaştırın. Bu tabirlere bakma; rüyanızı daha açık bir şekilde kavramınıza yardımcı olacaktır. Hiçbir rüya tabirleri kitabı rüyanızı tam manâsıyla açıklayamaz, fakat bu semboller hakkında fikir yürütmenize yardımcı olabilir.

7-) Rüyanızda gördüğünüz sembollerin ve görüntülerin size neler ifade ettiğine dair bir liste oluşturun. Sonunda, bazı görüntüleri yeniden gördüğünüzü farkedeceksiniz. Fakat, aklınızdan çıkarmayın ki; büyüdükçe değişecek ve gelişeceksiniz, bu yüzden gördüğünüz sembollerin anlamı da zamanla değişebilir.