Kabuslar

Kabus

Hayatınızın çeşitli zamanlarında kabuslar görürsünüz, bu oldukça normal bir durumdur. Fakat, kabusların gerçek anlamı nedir ve onları neden rüyalarımızda görürüz, bunu hiç merak ettiniz mi?

Kabuslar rüyaların bir alt kategorisinde bulunmaktadır. Onları diğer rüyalardan ayıran özellikleri ise korku ve duygusal içerikleridir. Çoğu insan kabuslarının tam ortasında uyanma eğilimindedir. Onların korkutucu doğasından dolayı insanlar gördükleri rüyaları ve detaylarını daha net bir şekilde hatırlarlar.

Kabusların, uyanık hâlinize oldukça büyük bir etkisi vardır. Gördüğünüz görüntüler bütün gün boyunca aklınızda kalır.

Bazı araştırmalar gösteriyor ki, daha duyarlı, yaratıcı ve hayal gücü kuvvetli olan insanlar diğer insanlara göre daha fazla kabus görüyor. Bunun nedeninin, onların çevreleriyle daha uyumlu olmalarından kaynaklandığına inanılıyor.

Kabusların oluşmasının bir başka nedeni de, günlük hayatta yüzleşmek istemediğimiz sorunlardır. Bazen kabuslar sizi sağlığınız konusunda da uyarabilir. Fakat, kabusların çoğu bilinçaltımızda bizi çok derinden etkileyen olaylardan dolayı oluşur. Gördüğünüz kabusları tartışmak, analiz etmek ve onları anlamaya çalışmak; yaşadığınız sorunları çözmenize yardımcı olabilir.

Kabus Görmenin Nedenleri

Kabusları, genellikle stres, travma, korku, güvensizlik, sağlık problemi ve evlilik sorunları gibi sebeplerden dolayı görürüz.

Çocukluk Dönemi ve Aile: Gördüğünüz birçok kabusun sebebi çocukluk döneminde yaşadığınız travmalardan kaynaklanır. Sevgi eksikliği, ihmaller, alkol kullanan ebeveynler ve çocuk istismarı gibi birçok sebep çocukların psikolojisini ve hayatını derinden etkiler. Yaşanan tüm bu kötü şeyler kabus oluşumunun temelinde rol oynar.

Hayat: Yaşadıklarınız ve çevrenizde oluşan olaylar kabuslarınızın içeriğini oluşturur. Dünyaya bakış açınız, sağlığınız, doğal afetler, politik ve ekonomik krizler, sokaklardaki suç oranları ve bu olaylara karşı duruşunuz kabuslar görmenize sebep olur.

İlişkiler: Kurduğunuz samimi ilişkiler ve diğer insanlarla günlük etkileşimleriniz; gördüğünüz kabusların nedeni olabilir. Evlilikte yaşanan sorunlar veya hamilelik de, diğer sorunlar olarak gösterilebilir. Başka insanların sizin hakkınızda ne düşündüğüne veya sizi nasıl gördüğüne kafayı takmak gibi paranoyak hareketler de kabuslar görmenize sebep olabilir.

Stres: Stresle başa çıkma şekliniz de kabusları tetikleyebilir. Kabusların oluşmasının nedeni aşırı derece de yaşanan korku ve strestir. Travma sonrası stres bozukluğu teşhisi konulan insanların birçoğunun savaş, tecavüz, sevdiği kişinin ölmesi, uçak kazası gibi kabuslar gördükleri tespit edilmiştir.

İş: Çoğumuz zamanının büyük bir bölümünü iş yerinde harcar. Bu sebepten dolayı, kabusların çok büyük bir kısmının işle alakalı olması normaldir. Stres, iş güvencesi (işini kaybetme korkusu), iş değiştirme, çalışma arkadaşları, çözülemeyen ofis problemleri ya da iş yaşamında ki genel memnuniyetsizlik kabuslar görmenize neden olabilir. Kabuslarınızın; iş yaşamınızda kontrol edemediğiniz hislerinizi veya hayal kırıklıklarınızı yansıtıyor olması muhtemeldir. Çok stresli veya riskli işlerde çalışan insanların çok daha fazla kabus gördüğü de bir gerçektir.

İnsanların kabuslar görmesi normaldir fakat, gereğinden fazla kabus görmek yaşanılan aşırı stresin bir göstergesidir. Kabuslar, insanların kendini bilmesi ve duygularını anlayabilmesi için de çok önemli bir kaynaktır. Bize önemli mesajlar vererek, hayatımızdaki aksaklıkları temizleme konusunda yardımcı olurlar. Kendinize mesafe koymanız ve duygularınızı (korku, üzüntü, öfke vb.) objektif bir şekilde anlamaya çalışıp, analiz etmeniz sizin açınızdan önemlidir. Eğer sizi rahatsız eden duygularınızı tanımlayabilirseniz, daha kötü rüyalar görmenin önüne de geçebilirsiniz. Uyanıkken, gördüğünüz kabusları bir daha yaşamaya çalışmak ve ardından da içeriğini veya sonucunu değiştirmek; kabuslardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, rüya günlüğünüze kabuslarınızı yazmak da size yardımcı olacaktır. Zaman zaman yazmak zor olsa da, alıştığınızda; kabuslarınızın size anlam ifade etmeye başladığını farkedeceksiniz.