Hamileler ve Rüyalar

Hamilelik

Eğer hamileyseniz, gördüğünüz rüyaların ne kadar farklı ve tuhaf olduğunu farketmişsinizdir. Hatta, bazı gördüğünüz rüyalar o kadar gerçekçi ve kuvvetlidir ki; sizi ağlatabilir. Hamilelikle beraber, zihninizde aşırı hareketlenmeler olur. Rüyalar bu zihninizdeki düşüncelerin çıkış yoludur. Ayrıca rüyalar; stresten kurtulmanıza ve annelik ve bebeğin gelişine hazırlanma konusunda da size yardımcı olur.

Bir gecede birkaç kez uyanmanız, uykunuzu bölebilir, fakat aslında bu durum rüyalarınızı hatırlama konusunda da size yardımcı olur. Çoğu zaman, sabahları uyandığınızda sadece son gördüğünüz rüyayı hatırlarsınız. Fakat, eğer bir gecede uyku döngünüzün tam ortasında birkaç kez uyanırsanız, birden fazla rüyanızı hatırlama olasılığınız artar. Bu yüzden de, hamile bayanların gördükleri rüyaları daha fazla hatırlaması hiç şaşırtıcı değildir.

Hamilelik sırasında görülen rüyalar sevinçlerinizi, heyecanlarınızı, beklentilerinizi, yaklaşan kaygı ve endişelerinizi etkileyebilir, çünkü bu dönemde hormonal ve fiziksel değişiklikler yaşarsınız. Hormonlarınızda yaşanan dalgalanmalar, fetüsün büyümesi ve vücudunuzda ki değişikler, rüyalarınızın içeriğine de yansır. İlginçtir ki, çoğu hamile kadın; hamileliklerinin farklı aylarında farklı rüyalar görür. Hamileliğinizde, herhangi bir rüyayı herhangi bir zamanda görebilme ihtimaliniz olmasına rağmen, bazı rüyalar bazı aylarda çok daha fazla görülür:

Hamileliğinizin İlk 3 Ayı (0-3 Ay)

 1. Büyük bir çocuk veya yetişkin doğurma
 2. Su temalı rüyalar
 3. Doğurganlık ile ilgili semboller
 4. Yolculuğa çıkma

Hamileliğinizin İkinci 3 Ayı (3-6 Ay)

 1. Hayvan doğurma
 2. Uzaylı doğurma
 3. Dişlerin dökülmesi
 4. Önceki sevgilinizi görme
 5. Erotik rüyalar
 6. Ünlüler

Hamileliğinizin Üçüncü 3 Ayı (6-9 Ay)

 1. Aldatıldığını görme
 2. İşle ilgili rüyalar
 3. Bebeğinizin başına bir şey geldiğini görme
 4. Büyük hayvanlar ve nesneler
 5. Saldırıya uğradığını veya kovalandığını görme

Hamileliğinizde yapmanız gereken en önemli şeylerden bir tanesi de rüyalarınızı eşinizle veya arkadaşlarınızla paylaşmaktır. Hamililelik çok çeşitli hislerin yaşandığını bir dönemdir. Bu dönemde, rüyalarınızı konuşmak, hatta gördüğünüz rüyaları bir kenara yazmak size birçok konuda yardımcı olabilir.