Düştüğünü Görmek

Düşme

“Düşüyorum!”

Yaygın olarak görülen bir başka rüyada; bir çatıdan, binadan, uçaktan veya yüksek bir yerden düştüğünüzü gördüğünüz rüyalardır. Genelde insanlar rüyalarında düşmeden hemen önce uyanırlar aslında yere düşmeden önce uyanmazsanız; ölmediğinizi farkedeceksiniz. Düştüğünüzü gördüğünüz rüyaları anlayabilmek için, hayatınızda neler olup, bittiğine bakmalısınız.

Düşüş kontrol kaybı anlamı taşımaktadır

Düşerken, ne kendinizi kontrol edebilirsiniz ne de bir yere tutunabilirsiniz. Bu yüzden, düştüğünüzü gördüğünüz rüyalar; hayatınızdaki kontrolü elinizde bulundurmamanızı işaret etmektedir. Belki okulda, belki iş hayatınızda, belki evinizde, belki de ilişkinizde artık bunalmış hissediyorsunuzdur. Ayakta kalma ve hayata devam  etme isteklerinizi kaybettiğiniz zamanlarda, bu tür rüyalar görmeniz normaldir.

Düşüş güvensizliği simgeler

Rüyanızda düştüğünüzü görmenizin bir değer sebebi de güven ve istikrar eksikliğidir. Bir durum karşısında veya ilişkide nerede durmanız gerektiğini bilmiyorsunudur. Belki işinizi, belki de evinizi kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyasınızdır. Bu tür kaybetme korkuları da düşme rüyaları görmenize neden olabilir. Ayrıca, düşme içeren rüyalar utanma, kırılgan olma, benlik saygısı eksikliği gibi durumlarda da görülebilir. Başka insanların beklentilerini karşılayamayacağınızdan korkuyorsanız, bu tür rüyalar görmeniz şaşırtıcı değildir.

Düşüş lakayıt davranışları da simgelemektedir

Düşüş rüyalarınız, hayatınızdaki lakayıt davranışlarınızın veya kötü kararlarınızın için bir uyarı çağrısı olabilir. Hayatınıza yanlış bir şekilde devam ediyorsunuzdur. Ve eğer aynı şekilde devam ederseniz, dibe vuracaksınızdır. Bu yüzden, rüyada düşmenizi görmeniz hayatınızda yaşayacaklarınızla alakalı olabilir.

Düşüş cinsel ilişkiyi de simgeleyebilir

Freud’un teorisine göre, düşüş rüyaları görmenizin bir diğer sebebi de cinsel arzularınız veya dürtüleriniz olabilir.

Düşüş rüyaları fizyolojik sebeplerden dolayı da görülebilir

Bünyede gerçekleşen fizyolojik değişikler; düşüş rüyalarını tetikleyebilir. Rüyanızda düştüğünüzü gördüğünüzde, bütün vücudunuz sallanıyor ve seğiriyor olabilir. Bu ani sarsılma myoklonik hareket olarak bilinmektedir ve sizi uyandıracak kadar kuvvetlidir.

Sonuç Olarak

Düşme içeren rüyaları anlayabilmek ve yorumlayabilmek için; hayatınızda yaşadıklarınızı gözden geçirmelisiniz. “Hayatınızda sizi neler etkiliyor, neden kontrolünüzü kaybediyorsunuz, güvensizlikleriniz neler ?” gibi soruları kendinize sormalısınız.