Çocuklar ve Rüyalar

Çocuk

Virginia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, hayvanların çocukların rüyalarında yetişkinlere göre çok daha fazla yer aldığı fark edilmiştir. Bu sadece çocukların hayvanlara olan ilgisinden dolayı da kaynaklanıyor olabilir. Fakat ilginç olan şudur ki: Aslan, yılan, timsah ve kurt gibi yırtıcı hayvanlar koyun, kelebek ya da kuş gibi korkutucu olmayan hayvanlardan çok daha fazla rüyalarına girmektedir. Bu da, çocukların isteklerini ve korkularını sembolize edebilmek için hayvanları kullandığını göstermektedir.

Çocuklar ayrıca yetişkinlerle kıyaslandığında; çok daha fazla şiddet içerikli rüyalar görürler, hatta bu oran zaman zaman 2 katına kadar çıkabilir. Bunun nedeninin: çocukların uygar bir toplumda yaşamak için hâlâ kendi güdülerini kontrol etme çabasından kaynaklandığı tahmin edilmektedir.

Şaşırtıcıdır ki, araştırmalar kızların rüyalarının erkeklere nazaran çok daha uzun sürdüğünü göstermiştir. Kızlar, rüyalarında daha fazla insan ve kıyafet görürken, erkekler ise daha çok araçlar ve nesneler üzerine rüyalar görmüşlerdir.

Çocukların gördüğü kabusların ise genellikle ebeveynlerinin verdiği cezalardan kaynaklandığını tespit edilmiştir.