Bebekler ve Rüyalar

Bebek

Bebeklerin rüya görmesi üzerine yapılan bir araştırmada, uyku sürelerinin yaklaşık %66’sını REM evresinde geçirdikleri ortaya çıkmıştır. Yetişkenler için bu süre zarfı %15-20 olmasından dolayı; oldukça yüksek bir oran olduğunu söyleyebiliriz. Rüya araştırmacıları, beyin gelişimi ve REM evresi arasında bir ilişki olduğuna inanırlar. Bebekler anne karnındayken, zamanların büyük bir kısmını REM evresinde geçirir. Hatta, 30.haftaya kadar fetüs neredeyse 24 saatini REM aşamasında harcar.

Ayrıca, erken doğmuş bebekler de uykularının çok büyük bir kısmını REM evresinde geçirmektedir, bu oran %80’lere kadar çıkabilir. Bebekler büyüdükçe, bu oran da düşer. Zamanında doğan ve gelişimi rayında olan bebekler de bu oran %50’ye düşerken, bir yaşına geldiğinde ise %35’e kadar geriler. Bu bulgular bebeğin zihinsel gelişiminde REM evresinin ne kadar önemli olduğu görüşünü desteklemektedir. Rüya görmeyi beynin bir egzersiz yapma ve uyarılma yolu olarak da kabul edebiliriz. Bu yüzden de bebekler büyüdükçe, çevrelerinden gelen zihinsel uyarılmaları almaları daha mümkün ve kolay olacaktır.

Bebeklerin rüyalarında neler gördüğünü tahmin etmek oldukça zordur, ama gördükleri rüyalar muhtemelen etraflarında gerçekleşen olaylarla ilgilidir. Bebekler gelişmeye devam ettikçe, görsel imgeler ve sesler de rüyalarında rol almaya başlayacaktır.