Ay Görmek

Ay

Genç bir erkek rüyasında parlak bir ay görürse, ani bir değişikle geleceği çok parlak olacaktır. Evli ise, aşkta başarı, yaşı geçkin ise, karanlık bir işi çözümleyecektir. Genç bir kız için mutlu bir evlilik, evli bir kadın için, çok eğlenceli bir geziye çıkacağına yorumlanır.

  • Ay’ı kucağında görmek yahu yanı başında ise, ayın parlaklığı oranında güzel bir kızla evleneceğine.
  • Kadının ayı kendi kendi evinde görmesi, erkek güzeli bir çocuğu olacağına,
  • Ayı yer üzerinde görmesi halinde ise onun annesinin vefatına, ayın aydınlığında yürüdüğünü görmesi; annesinin onu sevdiğini ve koruduğuna yorumlanır. Çünkü ay ile güneş ana ve babaya simgedir.
  • Kendisni ayı seyrediyor görmesi; yahut kendi resmnin ayda yansıdığını görmesi halinde; o kimse derhal ölür. Bu şekilde bir hamile kadın görmmüşse, gayet güzel bir erkek çocuğu olur. Dalgın ve gafil iken aya bakıyor görmesinde de düşmanının kendisini yakından izlediğine, aya yapıstığını görmüş ise, o kimsenin hükümet tarafından bir hayra ve menfaata kavuştuğu, ayı güneş olarak gördü ise, onun babası veya karısı tarafından ün, varlık ve çok hayırlı bir mala konacağına yorumlanır.
  • Ay rüya sahibinin karısına, baba ve annesine, kızına ve kız kardeşine simgedir. Ay, iyi bir ricarette, güzel işlemlere, gemiye de yorulur. Çünkü gemiciler daima açık havada ayın ışığından faydalanırlar. Zira ayın seyri hareketi daimidir. Bu bakımdan ay insanın iki gözü anlamına geldiği gibi, ayı bulut kaplamış görmek, hükümet reisi olan Başbakan’ın hastalığına fakat iyileşeceğine yorumlanır.
  • Kendisini ay ve güneşe secde ettiğini görmesi, ana ve babasının ondan razı bulunduğuna, ayı karanlık olarak görmesinde ise, devlet hizmetinde bulunduğuna, ayı karanlık olarak görmesinde ise, devlet hizmetinde bulunan bir kimsenin çok kötü bir fiili hareketine işarettir. Ayın ikiye bölündüğünü görmesi halinde ise; büyük devlet adamının vefatına, ayın tutulduğunu, siyah ve kırmızı halde görmesi, kendisine bakanın hastalığına fakat iyileceğine yorumlanır.
  • Ay erken yolculuğa da yorumlanır. Bazen ay, soğuk ve rutubet nedeni ile hastalığa, nasıl güneş hararete yoruluyorsa, ay da soğukluk sonucu hastalığa işaret eder.
  • Ay bazen karşılıklı ve iki taraflı oynanan oyuna da yorumlanır. Ayın ikiye bölünmesini veya yarılmasını görmek ayeti celile gereğince; kıyamet alametinin belirlemesine yorulur. Hilalin ilk gecelerinde bedir görmek halinin salahına, ayı hilal şeklinde görmek ise; pek iyi bir şekilde yorumlanmaz. Bazen de ay, yıldızlar bilimine veya rüya yorumunu bilen bir bilgin anlamına gelir.
  • Ay, yengeç burcunda görülürse, güzel bir kızla evlenmek isteğinde bulunan bir genç için hayırlı olacağına;
  • Ayı sağında veya solunda veya önünde veya arkasında görmesi; kaygı ile tasa ve korkuya, çaresizlikten kaçmaya mecbur kalacağına veya bir bela dolayısıyla ayrılığa düşüp yenilgiye uğrayacağı anlamına gelir.